Minerály

Úvod Minerály

Minerály sú esenciálne anorganické zložky tela, ktoré sú potrebné pre zdravie človeka rovnako ako vitamíny. Podobne ako u väčšiny vitamínov, aj minerály si ľudský organizmus nedokáže sám vytvárať a musia byť preto prijímané potravou. Minerály sú pre organizmus dôležité tým, že plnia množstvo biologických funkcií - aktivácia enzýmov, regulácia imunitného systému, nervovej sústavy a svalov, mineralizácia kostí a zubov, metabolizmus makronutrientov, regulácia tekutín, zrážanlivosť krvi a mnohé iné.

 

Podľa koncentrácie ich rozdeľujeme na:

 

Makrominerály (elektrolyty):

Do tejto kategórie patria draslík, fosfor, horčík, sírasodík a vápnik, ktoré ktoré sú pre ľudský organizmus potrebné vo väčších množstvách (vo všeobecnosti viac ako 100 mg denne)

 

Mikrominerály (stopové prvky):

Do tejto kategórie zaraďujeme minerály bór, fluórchróm, jód, kremíkmangán, meď, selén, zinok, železo a iné, ktoré sú pre ľudský organizmus potrebné v malých množstvách (vo všeobecnosti menej ako 100 mg denne)

Výrobca  
Zobrazené produkty 1 - 9 z celkových 9
Názov Cena
Chróm 200 μg, tablety Chróm 200 μg, tablety

Chróm je esenciálny stopový prvok, potrebný na udržovanie správneho metabolizmu proteínov, sacharidov a lipidov. V ľudskom tele sa nachádza približne 5 – 10 mg chrómu a spolu s glycínom, kyselinou nikotínovou a kyselinou glutámovou je súčasťou tzv. glukózového tolerančného faktoru (GTF), ktorý napomáha inzulínu udržiavať hladinu krvného cukru v odporúčaných hodnotách.


Chróm je vďaka poľnohospodárstvu a súčasným stravovacím návykom v našej výžive veľmi obmedzený a jeho príjem sa u dospelej populácie znížil o 20 – 40 %. Potraviny s nižším obsahom tuku (celozrnné výrobky, zemiaky, orechy, pivovarské kvasnice a iné) obsahujú zvyčajne viac chrómu ako tučné jedlá, avšak využiteľnosť chrómu z potravy sa pohybuje iba na úrovni 1 - 3 %.


Tento produkt obsahuje chróm vo forme organického pikolinátu chromitého, ktorý má vyššiu biologickú využiteľnosť v porovnaní s inými formami. Chróm sa tu viaže na kyselinu pikolínovú, ktorá sa vyrába z aminokyseliny tryptofánu, čo je presne ten istý proces, ktorý sa odohráva v našom organizme: pečeň a obličky transportujú kyselinu pikolínovú do pankreasu, ktorý udržiava rovnováhu hladiny glukózy v krvi. V ľudskom tele zvyšuje účinok inzulínu, ktorý prenáša krvný cukor (glukózu) do buniek, kde sa využíva ako zdroj energie.


Chróm prispieva k správnej látkovej premene makronutrientov (bielkoviny, tuky a sacharidy) a k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi, čo je mimoriadne dôležité pre ľudí s cukrovkou, inzulínovou rezistenciou alebo kolísaním hladiny cukru v krvi. Chróm môže pomôcť zvyšovať množstvo svalovej hmoty a napomáha znižovať chuť na sladké, čím prispieva k regulácii telesnej hmotnosti, preto sa jeho príjem odporúča aj pre športovcov a ľudí s nadváhou.

Výrobca:  Vitaking
9,22 € 10,85 €
Draslík 99 mg, kapsuly Draslík 99 mg, kapsuly

Draslík je veľmi rozšíreným prvkom v prírode a tretím najčastejším minerálom v ľudskom organizme (po vápniku a fosfore), pričom v bunkách ľudského tela sa nachádza až 98 % celkového draslíka.


Draslík je nevyhnutný pre optimálne fungovanie svalov a nervov a pomáha zabezpečovať rovnováhu telesných tekutín. Spolu so sodíkom reguluje množstvo vody v bunkách a medzibunkovom priestore, zúčastňuje sa prenosu nervových a svalových vzruchov, reguluje krvný tlak a acidobázickú rovnováhu. Pôsobí ako kofaktor niektorých enzýmov a zúčastňuje sa metabolizmu inzulínu, sacharidov, lipidov, proteínov a hormónov.

 


Pri nedostatku draslíka sa v tkanivách zadržiava voda, t.j. v tele sa hromadí sodík, pri dostatočnom príjme draslíka sa naopak sodík z tela vyplavuje. Príjem draslíka by mal byť vo všeobecnosti vyšší než príjem sodíka a hoci sa nachádza v množstve potravín, denný príjem sodíka je vyšší. Medzi potraviny s najvyšším obsahom draslíka zaraďujeme hlavne obilniny, strukoviny (fazuľa, sója), ovocie (sušené marhule, banány) a zeleninu (špenát, zemiaky).


Zvýšenú potrebu tohto minerálu majú najmä športovci a fyzicky ťažko pracujúci ľudia, ktorí trpia nadmerným potením. Dostatočnému príjmu draslíka by však mali venovať veľkú pozornosť aj osoby, ktoré dodržiavajú časté diéty, majú vysoký príjem soli a stravu s nedostatkom draslíka (málo ovocia a zeleniny).


Draslík prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému, k správnemu fungovaniu svalov a k udržaniu normálneho krvného tlaku.

Výrobca:  Vitaking
11,35 €
Horčík + Vitamín B6, tablety Horčík + Vitamín B6, tablety

Horčík je dôležitým minerálom pre zdravé srdce, nervovú sústavu, rast, zdravé kosti a zuby. V našom organizme plní množstvo dôležitých úloh a zúčastňuje sa na viac než 300 metabolických reakciách. Uvedený produkt obsahuje 150 mg elementárneho horčíka vo forme organického citranu horečnatého, ktorý má lepšiu biologickú využiteľnosť ako anorganické soli. Doplnok je obohatený o vitamín B6, ktorý je jedným z najvýznamnejších vitamínov, potrebných pre optimálne fungovanie tela. Patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode a primárne pôsobí ako koenzým.


Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu vyčerpania a únavy, k správnemu fungovaniu nervového systému. Rovnako prispievajú aj k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a k správnej funkcii psychiky.


Horčík prispieva k normálnemu fungovaniu svalov a k udržaniu zdravých kostí a zubov. Rovnako zohráva úlohu v procese delenia buniek a prispieva k rovnováhe elektrolytov.


Vitamín B6 prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, k regulácii hormonálnej činnosti a k správnej tvorbe červených krviniek. Rovnako prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu a k normálnej látkovej premene bielkovín a glykogénu.

Výrobca:  Vitaking
6,12 € 6,80 €
Horčík + Vitamín B6, tablety Horčík + Vitamín B6, tablety

Horčík je dôležitým minerálom pre zdravé srdce, nervovú sústavu, rast, zdravé kosti a zuby. V našom organizme plní množstvo dôležitých úloh a zúčastňuje sa na viac než 300 metabolických reakciách. Uvedený produkt obsahuje 150 mg elementárneho horčíka vo forme organického citranu horečnatého, ktorý má lepšiu biologickú využiteľnosť ako anorganické soli. Doplnok je obohatený o vitamín B6, ktorý je jedným z najvýznamnejších vitamínov, potrebných pre optimálne fungovanie tela. Patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode a primárne pôsobí ako koenzým.


Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu vyčerpania a únavy, k správnemu fungovaniu nervového systému. Rovnako prispievajú aj k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a k správnej funkcii psychiky.


Horčík prispieva k normálnemu fungovaniu svalov a k udržaniu zdravých kostí a zubov. Rovnako zohráva úlohu v procese delenia buniek a prispieva k rovnováhe elektrolytov.


Vitamín B6 prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, k regulácii hormonálnej činnosti a k správnej tvorbe červených krviniek. Rovnako prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu a k normálnej látkovej premene bielkovín a glykogénu.

Výrobca:  Vitaking
15,65 €
Vitaking-Multi-Mega-Mineral-tablety Multi Mega Mineral, tablety

Minerály rovnako ako vitamíny sú nevyhnutné pre optimálne fungovanie nášho organizmu, kde plnia množstvo biologických funkcií a zúčastňujú sa mnohých enzymatických procesov. Naše telo ich nedokáže vytvárať a preto ich musíme dopĺňať prostredníctvom potravy. Tento produkt s vyváženým obsahom minerálov a stopových prvkov obohatený o vitamín D, ktorý napomáha ich lepšiemu vstrebávaniu, dodá Vášmu telu potrebné živiny.


Vápnik je potrebný na udržanie zdravých kostí a zdravých zubov. Rovnako prispieva k normálnemu fungovaniu svalov a k normálnej zrážanlivosti krvi. Vápnik prispieva k správnemu fungovaniu tráviacich enzýmov a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie.


Horčík prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy, k správnemu fungovaniu nervového systému a psychiky. Rovnako prispieva k udržaniu zdravých kostí a zubov, k správnemu fungovaniu svalov a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Horčík prispieva k rovnováhe elektrolytov a normálnej syntéze bielkovín.


Zinok prispieva k plodnosti a správnej reprodukčnej ako aj kognitívnej funkcii a k správnemu fungovaniu imunitného systému. Rovnako prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom a k udržaniu dobrého zraku, zdravých kostí, vlasov, nechtov a pokožky. Zinok prispieva k správnej látkovej premene vitamínu A, makronutrientov, sacharidov, kyselín a zásad a k správnej syntéze DNA a bielkovín.


Železo prispieva k správnej tvorbe červených krviniek a hemoglobínu a k správnemu prenosu kyslíka v tele. Rovnako prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy a k správnemu fungovaniu imunitného systému. Železo prispieva k správnej kognitívnej funkcii a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie.


Mangán prispieva k udržaniu zdravých kostí a k normálnej tvorbe spojivového tkaniva. Rovnako prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a k ochrane buniek pred oxidačným stresom.


Meď prispieva k správnemu prenosu železa v tele, k udržaniu zdravých spojivových tkanív a k zdravej pigmentácii vlasov a pokožky. Rovnako prispieva k správnemu fungovaniu imunitného a nervového systému, k ochrane buniek pred oxidačným stresom a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie.


Jód prispieva k správnej tvorbe hormónov štítnej žľazy a k správnemu fungovaniu štítnej žľazy. Rovnako prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému a k správnej kognitívnej funkcii. Jód prispieva k udržaniu zdravej pokožky a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie.


Vitamín D prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a k udržaniu správneho fungovania svalov. Rovnako prispieva k udržaniu zdravých kostí a zdravých zubov a zohráva úlohu v procese delenia buniek. Vitamín D prispieva k normálnej hladine vápnika v krvi a k správnemu vstrebávaniu/využitiu vápnika a fosforu. 

Výrobca:  Vitaking
14,99 €
Vitaking-Sea-Kelp–morská-riasa-100-mg-tablety Sea Kelp – morská riasa 100 mg, tablety

Hnedé morské riasy Kelp s obsahom viac ako 50 stopových prvkov sú bohatým zdrojom prírodného jódu. Jód ako zložka hormónov štítnej žľazy je zapojený nielen do regulácie rastu buniek štítnej žľazy, metabolizmu bielkovín, sacharidov a mastných kyselín, ale aj do fyzického a mentálneho vývoja jedinca.


Primárnou úlohou jódu v organizme je produkcia hormónov štítnej žľazy – tyroxínu a trijódtyronínu, ktoré riadia biochemické a metabolické procesy v ľudskom tele (okysličovanie tkanív, získavanie energie na činnosť vnútorných orgánov a obnovovanie duševnej rovnováhy). Za normálnych podmienok obsahuje telo dospelého jedinca približne 15 až 20 mg jódu, z toho až 75 % sa nachádza práve v štítnej žľaze. Absorpcia jódu závisí od nasýtenia tela týmto minerálom, pričom jeho nedostatok môže znižovať telesnú a duševnú výkonnosť. Celková účinnosť jódu je však do značnej miery ovplyvnená aj príjmom selénu a vitamínu A, ktoré sú takisto dôležité pre správnu funkciu štítnej žľazy. Vstrebávanie jódu a jeho využitie v štítnej žľaze narúšajú strumigénne látky nachádzajúce sa v kapustovitej zelenine (kaleráb, kel, kapusta) a sóji, nedostatočné používanie jodidovanej soli a nízka konzumácia morských rýb a morských rias. Zvýšený príjem jódu sa odporúča najmä u detí, dospievajúcich, dojčiacich žien a vegetariánov.


Jód prispieva k správnej tvorbe hormónov štítnej žľazy a k správnemu fungovaniu štítnej žľazy. Rovnako prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému a k správnej kognitívnej funkcii.


Jód prispieva k udržaniu zdravej pokožky a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie.

Výrobca:  Vitaking
8,80 €
Selén 100 μg, kapsuly Selén 100 μg, kapsuly

Selén je esenciálnym stopovým prvkom a významným antioxidantom, ktorý zohráva dôležitú úlohu v mnohých fyziologických procesoch, vrátane udržiavania normálneho fungovania štítnej žľazy. Pôsobí ako regulačný a katalytický kofaktor mnohých enzýmov a v organizme sa vyskytuje ako súčasť proteínov – najčastejšie viazaný v aminokyselinách metionín a cysteín.


V ľudskom tele sa uvedený minerál nachádza iba v malých množstvách, pričom najviac sa hromadí v obličkách, pečeni, pankrease, slezine a semenníkoch. Vzhľadom na to, že organizmus ho nedokáže produkovať a jeho obsah v pôde, rastlinách, ako aj potravinách je veľmi nízky, musí byť prijímaný potravou. Najbohatším zdrojom selénu sú pritom brazílske para orechy, morské ryby, celozrnné výrobky a pivovarské kvasnice, ale vzhľadom na súčasný spôsob stravovania býva hladina selénu v ľudskom organizme nepostačujúca a treba ju zvyšovať.


Selén spolu s vitamínom E minimalizuje účinky znečisteného prostredia a napomáha tak detoxikácii organizmu.


Selén prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a k ochrane buniek pred oxidačným stresom.


Selén prispieva k správnemu fungovaniu štítnej žľazy, k udržaniu zdravých vlasov a nechtov a k správnej spermatogenéze.


Takmer polovica množstva selénu v organizme je koncentrovaná v semenníkoch a spermiách, preto sa jeho dostatočný príjem odporúča najmä pre mužov. Zvýšenú potrebu selénu majú rovnako aj starší ľudia a vegetariáni.


Výrobok obsahuje 100 μg organického selénu vo forme L-selenometionínu v každej kapsule.

Výrobca:  Vitaking
10,27 €
Vitaking-Vápnik-Horčík-Vitamín-D3-kapsuly-mäkké Vápnik, Horčík + Vitamín D3, kapsuly mäkké

Tento produkt obsahuje dôležité minerálne látky (vápnik a horčík) vo forme organického citranu vápenatého a citranu horečnatého, doplnené o vitamín D3, ktorý napomáha ich lepšiemu vstrebávaniu do organizmu. Vynikajúci absorpčný pomer uvedených minerálov (2:1) zvýrazňuje aj skutočnosť, že organicky viazaný vápnik a horčík má všeobecne lepšiu biologickú využiteľnosť ako anorganické soli. Vápnik je najrozšírenejším minerálom v našom tele, pričom až 99 % tohto prvku sa nachádza v kostiach a zuboch. Podieľa sa nielen na tvorbe kostného tkaniva a zubov, ale aj na kontrakcii svalov. Horčík je aktivátorom enzýmov vo viac než 300 metabolických reakciách v našom tele a zároveň dôležitým prvkom pre nervovú sústavu, zdravé srdce, kosti a zuby. Vitamín D je nevyhnutný pre správne vstrebávanie vápnika, pretože reguluje jeho hladinu v krvi, a tým napomáha stavbe kostí a zubov.


Vápnik prispieva k normálnemu fungovaniu svalov a je potrebný na udržanie zdravých kostí a zdravých zubov. Rovnako prispieva k správnemu fungovaniu tráviacich enzýmov, k normálnej zrážanlivosti krvi a k správnej neurotransmisii. Vápnik prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a zohráva úlohu v procese delenia a špecializácie buniek.


Horčík prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy, k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a k správnej funkcii psychiky. Rovnako zohráva úlohu v procese delenia buniek a prispieva k rovnováhe elektrolytov a k normálnej syntéze bielkovín. Horčík prispieva k udržaniu zdravých kostí a zdravých zubov, k správnemu fungovaniu svalov a nervového systému.


Vitamín D prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a k udržaniu správneho fungovania svalov. Rovnako prispieva k udržaniu zdravých kostí a zdravých zubov a zohráva úlohu v procese delenia buniek. Vitamín D prispieva k normálnej hladine vápnika v krvi a k správnemu vstrebávaniu/využitiu vápnika a fosforu.

Výrobca:  Vitaking
11,45 €
Vitaking-Vápnik-Horčík-Zinok-tablety Vápnik, Horčík + Zinok, tablety

Komplex s obsahom troch dôležitých minerálnych látok - vápnikahorčíka a zinku v optimálnom pomere. Vápnik a horčík pomáhajú udržiavať zdravé kosti, zatiaľ čo zinok  podporuje imunitný systém a je nevyhnutný pre bunkové delenie a rast. Vápnik je najrozšírenejším minerálom v našom tele, pričom až 99 % tohto prvku sa nachádza v kostiach a zuboch. Podieľa sa nielen na tvorbe kostného tkaniva a zubov, ale aj na kontrakcii svalov. Horčík je aktivátorom enzýmov vo viac než 300 metabolických reakciách v našom tele a zároveň dôležitým prvkom pre nervovú sústavu, zdravé srdce, kosti a zuby. Zinok zohráva dôležitú úlohu vo veľkom množstve biologických procesov a je nevyhnutný pre správne fungovanie viac ako 300 rôznych enzýmov. V ľudskom organizme sú najvyššie koncentrácie zinku vo svaloch, v kostiach, koži a u mužov v prostate.


Vápnik prispieva k normálnemu fungovaniu svalov a je potrebný na udržanie zdravých kostí a zdravých zubov. Rovnako prispieva k správnemu fungovaniu tráviacich enzýmov, k normálnej zrážanlivosti krvi a k správnej neurotransmisii. Vápnik prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a zohráva úlohu v procese delenia a špecializácie buniek.


Horčík prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy, k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a k správnej funkcii psychiky. Rovnako zohráva úlohu v procese delenia buniek a prispieva k rovnováhe elektrolytov a k normálnej syntéze bielkovín. Horčík prispieva k udržaniu zdravých kostí a zdravých zubov, k správnemu fungovaniu svalov a nervového systému.


Zinok prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a k udržaniu dobrého zraku, zdravých kostí, vlasov, nechtov a pokožky. Rovnako prispieva k správnej látkovej premene sacharidov, kyselín a zásad a k správnej látkovej premene  vitamínu A, makronutrientov a mastných kyselín. Zinok prispieva k správnej syntéze DNA a bielkovín a k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v krvi. Zohráva úlohu v procese delenia buniek, prispieva k plodnosti a správnej reprodukčnej funkcii, k správnej kognitívnej funkcii a k ochrane buniek pred oxidačným stresom.

Výrobca:  Vitaking
11,10 €
Na stranu: produktov.

Dodanie tovaru

Kontakt

ZAMORE s.r.o.
Štefánikova 487/36
985 54 Lovinobaňa

tel.: +421 905 746 834
email: info@zamore.eu

Copyright 2014 - 2021 © Vitaking Slovakia