Spíme lepšie, ak konzumujeme ryby?

Pridané: 27.03.2019

Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny boli vždy prítomné v ľudskej výžive, ale až v posledných desaťročiach im bola priznaná dôležitá úloha, ktorú zohrávajú pri udržiavaní správneho fungovania organizmu. Omega-3 (EPA a DHA obsiahnuté v rybom oleji) mastné kyseliny prispievajú k správnemu fungovaniu srdca, navyše DHA prispieva aj k udržaniu normálnej funkcie mozgu a správneho videnia.


Zlepšuje sa kvalita spánku

Výskumníci z Oxfordskej univerzity sledovali 352 detí vo veku 7 - 9 rokov, ktoré mali jednak problémy s čítaním, ako aj problémy so spánkom. Odborníci sledovali deti po dobu 5 dní, z ktorých niektoré konzumovali riasy, zatiaľ čo druhá skupina nie. Výsledky ukázali, že deti v prvej skupine spali v priemere o 58 minút dlhšie a len zriedkakedy sa v noci zobúdzali v porovnaní s druhou skupinou.


Učenie je lepšie

V štúdii publikovanej v časopise Journal of Sleep Research lekári zistili, že jedinci s vyššou hladinou DHA (nachádzajúca sa v Omega-3 rybom oleji) v krvi majú výrazne lepší spánok a len zriedkavo dochádza k jeho narúšaniu. Je tiež veľmi zaujímavé, že u detí so zlým spánkom boli zistené zároveň aj problémy so správaním sa a učením.


Podiel kyseliny dokozahexaénovej (DHA) v mozgu predstavuje približne 30% zo všetkých nenasýtených mastných kyselín. Táto mastná kyselina hrá dôležitú úlohu v komunikačných procesoch medzi neurónmi ľudského mozgu. Na báze tejto komunikácie je založená miera inteligencie a kognitívne schopnosti každého jedinca.


Konzumácia omega-3 mastných kyselín je dôležitá pre každého, najmä však pre deti do 14 rokov, kedy sa nachádzajú v najrýchlejšej fáze svojho vývoja.


Ak neobľubujete ryby a nie sú ani pravidelnou súčasťou Vášho jedálnička, môžete si v našom internetovom obchode zakúpiť výživový doplnok s obsahom omega-3 mastných kyselinín z rybieho oleja - Omega-3 1200 mg, kapsuly mäkké.


Zdroj: vitaking.hu


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Dodanie tovaru

Kontakt

ZAMORE s.r.o.
Štefánikova 487/36
985 54 Lovinobaňa

tel.: +421 905 746 834
email: info@zamore.eu

Copyright 2014 - 2022 © Vitaking Slovakia