Parkinsonova choroba: Čo je to za ochorenie a ako sa dá liečiť?

Pridané: 30.10.2019

Parkinsonova choroba je po Alzheimerovej chorobe druhou najčastejšou neurodegeneratívnou poruchou na svete. Centrálna časť mozgu je zodpovedná za pohyb svalov. Parkinsonova choroba ovplyvňuje nervové bunky v tejto oblasti mozgu. V dôsledku toho sa môže vyskytnúť tras, stuhnutosť, spomalenie pohybu a problémy s rovnováhou. Príznaky sa v priebehu času postupne zhoršujú, čo nakoniec vedie ku kognitívnym problémom, ako napr. demencia. Aj keď Parkinsonova choroba môže spôsobiť vážne postihnutie, našťastie sa jedná o ochorenie, ktoré má pomalý priebeh. Väčšina ľudí má roky po diagnostikovaní iba mierne príznaky.


Parkinsonova choroba bola pomenovaná po Jamesovi Parkinsonovi, ktorý v roku 1817 ako prvý uverejnil podrobný opis ochorenia.


Čo je príčinou Parkinsonovej choroby?


Za hlavnú príčinu jej vzniku možno považovať genetiku. Zistilo sa, že u ľudí, ktorí mali u svojich predkov Parkinsonovu chorobu, je väčšia pravdepodobnosť vzniku ochorenia ako u ostatných. V máji 2011 vedci z Lekárskej fakulty Mount Sinai publikovali výskum, ktorý poukázal, že mutácie v géne LRRK2 sú spojené s najčastejšími dedičnými formami ochorenia.


Okrem toho sa mnohí odborníci domnievajú, že samotná genetická predispozícia nevyhnutne neznamená, že sa vyvinie Parkinsonova choroba. Sú presvedčení, že ľudia, ktorí sú viac vystavení negatívnym environmentálnym vplyvom, akými sú herbicídy a pesticídy, môžu byť vystavení oveľa väčšiemu riziku vzniku choroby.


Napríklad niektoré lieky môžu tiež spôsobiť parkinsonizmus, ak sa užívajú vo väčšom alebo nadmernom množstve, než je odporúčané. Patria sem lieky používané na liečbu psychiatrických porúch a lieky používané na liečbu nevoľnosti. Je dôležité, aby nespôsobovali Parkinsonovu chorobu a len čo ich pacient prestane užívať, príznaky spôsobené užívaním liekov zmiznú.


Aké sú príznaky Parkinsonovej choroby?


Počiatočné príznaky môžu zahŕňať chvenie prstov, nezreteľnú reč alebo stuhnutosť ramien pri chôdzi. Pacienti sa okrem toho často cítia smutne, majú problémy so spánkom a cítia sa, akoby nemali žiadnu energiu.


Medzi ďalšie príznaky patria:

  • chvenie postihujúce viaceré časti tela
  • spomalený pohyb
  • stuhnuté svaly
  • pocit straty rovnováhy
  • problémy s rečou
  • problémy s prehĺtaním
  • demencia

Diagnostika Parkinsonovej choroby


Diagnóza choroby je založená na anamnéze a dôkladnom neurologickom vyšetrení. Neexistujú žiadne špecifické krvné testy ani röntgenové vyšetrenia, ktoré by potvrdili diagnózu. Lekári sa zvyčajne pýtajú, aký druh liekov pacient užíva a či sa už v jeho rodine vyskytla Parkinsonova choroba. Potom skúmajú rovnováhu, chôdzu, koordináciu a obratnosť. Aj keď príznaky nie sú veľmi zrejmé, kvalifikovaný lekár dokáže rozpoznať včasné, jemné príznaky Parkinsonovej choroby, ako napríklad nedostatočná gestikulácia alebo mierny tras.


Čo môžete urobiť pre zmiernenie príznakov ochorenia?


Vyhnite sa kofeínu! Kofeín zvyšuje hladinu adrenalínu, ktorý môže zhoršovať tras.


Vyhnite sa alkoholu! Alkohol pôsobí na centrálny nervový systém a tým môže zhoršiť tras.


Pravidelne cvičte! Cvičenie Tai Chi alebo cvičenie s ľahkými činkami môže pomôcť zmierniť tras.


Vezmite si koenzým Q10! Niektoré štúdie ukazujú, že konzumácia vysokých dávok koenzýmu Q10 (1000 - 1200 mg/deň) môže byť prospešná. Počas výskumu dostalo 80 pacientov v ranom štádiu ochorenia 300, 600 a 1200 mg koenzýmu Q10 počas 16 mesiacov. Výsledky ukázali, že koenzým Q10 je bezpečný a dobre tolerovaný aj pri denných dávkach 1200 mg. U ľudí užívajúcich koenzým Q10 sa vyskytlo menej príznakov ako u pacientov užívajúcich placebo. Na dosiahnutie najlepšej absorpcie užívajte koenzým Q10 vo forme mäkkých gélových kapsúl počas jedla.


Zdroj: vitaking.hu


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Dodanie tovaru

Kontakt

ZAMORE s.r.o.
Štefánikova 487/36
985 54 Lovinobaňa

tel.: +421 905 746 834
email: info@zamore.eu

Copyright 2014 - 2022 © Vitaking Slovakia