Omega-3 mastné kyseliny môžu zlepšiť úspešnosť pôrodov

Pridané: 02.11.2019

Určite ste sa už stretli s článkom, ktorý zdôrazňuje zdravotné prínosy omega-3 mastných kyselín. Tieto články vo všeobecnosti opisujú ich pozitívny vplyv na mozog a srdce a ako pomáhajú v boji proti depresii a Alzheimerovej chorobe. Okrem týchto vlastností existuje ešte jedna veľmi dôležitá vec, ktorou sa väčšina článkov nezaoberá, aj keď by to mala vedieť každá žena: omega-3 mastné kyseliny pomáhajú predchádzať potratom a mŕtvonarodeným deťom.


Vedci z Columbia University uverejnili štúdiu v JCI Insight. Podľa nej môžu omega-3 mastné kyseliny pomôcť predchádzať komplikáciám v tehotenstve vrátane predčasného pôrodu, mŕtvonarodeného plodu a postnatálnej smrti.


V mnohých prípadoch je za tieto komplikácie zodpovedná baktéria v ústach známa ako F. Nucleatum. Podľa vedcov je táto baktéria zodpovedná za asi 30% predčasne narodených detí. Táto baktéria nespôsobuje žiadne problémy v ústach, ale môže spôsobiť vážne problémy v iných častiach tela. Napríklad zmeny, ku ktorým dochádza v priebehu tehotenstva môžu spôsobiť krvácanie ďasien, čo môže byť, bohužiaľ, skvelým vstupným bodom pre baktérie. A ak sa dostanú do krvného obehu, môžu ľahko dosiahnuť placentu a zapríčiniť potrat alebo mŕtvonarodené dieťa.


Vedci študovali myši, aby určili, ako zabrániť zápalovej reakcii baktérií, ktoré spôsobujú predčasný pôrod. Vedci skúmali doplnky s obsahom omega-3 mastných kyselín, o ktorých je známe, že sa široko používajú ako protizápalové lieky pri rôznych srdcových ochoreniach. Po ďalších experimentoch sa zistilo, že omega-3 mastné kyseliny inhibujú bakteriálny rast a znižujú zápal u testovaných myší. To malo za následok zníženie počtu predčasných pôrodov a potratov u myší.


Každá tehotná žena by mala dávať pozor na príjem Omega-3


Podľa Americkej asociácie tehotenstva sú DHA a EPA najúčinnejšie omega-3 mastné kyseliny. DHA podporuje centrálny nervový systém, oči a mozog, a to je obzvlášť dôležité najmä pre tehotné ženy. Štúdie preukázali, že vyššie hladiny DHA a EPA môžu znížiť riziko preeklampsie a tiež zvýšiť pôrodnú hmotnosť. Omega-3 mastné kyseliny telo využíva už po narodení, pretože pomáhajú produkovať materské mlieko. Väčšina tehotných žien má obrovský nedostatok omega-3 mastných kyselín, pretože tehotenstvo vyčerpáva telesné zásoby.


Tehotné ženy majú na pleciach veľkú záťaž. Nielenže sa musia vyhnúť potenciálnym toxínom, ale musia sa postarať aj o to, aby mali dostatok živín na to, aby udržali seba a svoje deti zdravé. Omega-3 mastné kyseliny s tým môžu pomôcť tým, že pomáhajú prirodzeným spôsobom predchádzať potratom a predčasným pôrodom.


Lososy, slede a sardinky môžu byť veľkým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Najbezpečnejším riešením však môžu byť doplnky rybieho oleja (omega-3), pretože môžu pomôcť udržať naše telo v rovnováhe bez toho, aby ste každý deň museli konzumovať ryby.


Zdroj: vitaking.hu


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Dodanie tovaru

Kontakt

ZAMORE s.r.o.
Štefánikova 487/36
985 54 Lovinobaňa

tel.: +421 905 746 834
email: info@zamore.eu

Copyright 2014 - 2022 © Vitaking Slovakia