Čo je skorbut a čo ho spôsobuje?

Pridané: 06.05.2017

Skorbut je ochorenie spôsobené nedostatkom vitamínu C (kyselina askorbová) v potrave. U pacientov vyvoláva anémiu, slabosť, vyčerpanie, edém (opuch) v niektorých častiach tela a niekedy aj vredy na ďasnách a stratu zubov.


Pomenovanie skorbut pochádza z latinského názvu "scorbutus". O uvedenej chorobe sú známe záznamy už z čias starovekého Grécka a Egypta. Skorbut bol často spájaný najmä s námorníkmi v 16. až 18. storočí, ktorí sa plavili na dlhých plavbách bez potrebného množstva vitamínu C a často na to umierali. V súčasnosti sú už prípady skorbutu mimoriadne zriedkavé.


Vitamín C, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu a vstrebávanie železa si ľudský organizmus nedokáže sám vytvárať. Musí ho preto získavať z vonkajších zdrojov, t.j. z ovocia a zeleniny alebo iných potravín, ktoré sú obohatené o vitamín C, aby sa zabránilo nedostatku vitamínu C známeho aj ako skorbut.

Nedostatok vitamínu C je obzvlášť nebezpečný pre plod (vyvíjanie dieťaťa v maternici). Výskumníci z univerzity v Kodani uverejnili v časopise PLOS ONE článok, podľa ktorého sa tehotným ženám s nedostatkom vitamínu C môžu narodiť deti, u ktorých sa mozog nevyvinie správne.

  

Kto môže dostať skorbut?

 

Hoci je skorbut veľmi zriedkavé ochorenie, stále sa vyskytuje u niektorých pacientov - väčšinou starší ľudia, alkoholici, alebo ľudia, ktorých strava je založená na potravinách s nedostatkom čerstvého ovocia a zeleniny. Podobne môžu mať sklony ku skorbutu aj dojčatá alebo deti, ktoré trpia podvýživou alebo nevhodnou stravou z rôznych ekonomických alebo sociálnych dôvodov.

 

Čo spôsobuje skorbut?


Hlavnou príčinou skorbutu je nedostatočný príjem vitamínu C (kyselina askorbová). Môže to byť spôsobené nevedomosťou, hladom, anorexiou, obmedzujúcimi diétami (v dôsledku alergií, stravovacích návykov atď.) alebo problémoch s požívaním potravy. Z histórie vieme, že skorbut bol výsledkom dlhých námorných plavieb, kde námorníci nemali k dispozícii dostatok potravy s vitamínom C.


Aké sú príznaky skorbutu?


Symptómy skorbutu môžu začať stratou chuti do jedla, nízkym prírastkom hmotnosti, hnačkou, zrýchleným dýchaním, horúčkou, podráždenosťou, citlivosťou a nepríjemnými pocitmi v nohách, opuchom dolných končatín, krvácaním a pocitom paralýzy.

Postupom ochorenia môže skorbut u pacientov spôsobovať krvácanie z ďasien, vypadávanie zubov, krvácajúce prejavy na koži a slizniciach známe ako petechie (malé červené bodky), krvácanie do oka, proptóza očnej buľvy (vyčnievajúce oko), strata chrupavky medzi kĺbmi, hyperkeratóza (porucha kože) a Sjögrenov syndróm (autoimunitné ochorenie postihujúce spojivové tkanivo).

Dojčatá postihnuté skorbutom sa stávajú bojazlivými, úzkostlivými až podráždenými. Spoločnou črtou kojencov, ktorí majú skorbut je špecifické krvácanie, ku ktorému dochádza v spodných častiach dolných končatín.


Ako je skorbut diagnostikovaný?


Lekári na začiatku vykonajú fyzikálne vyšetrenie a hľadajú príznaky popísané vyššie. Skutočné hodnoty vitamínu C je možné získať pomocou laboratórnych testov, ktoré analyzujú hladinu kyseliny askorbovej v sére (alebo koncentráciu kyseliny askorbovej v bielych krvinkách). Niekedy sa na diagnostické účely využívajú aj rádiologické postupy, aby sa zistilo, aké poškodenie skorbut spôsobil.


Ako sa skorbut lieči?


Skorbut sa lieči podávaním vitamínu C pacientom, pričom sa podáva perorálne alebo injekčne. Ako účinný prostriedok zvyčajne pomáha pomarančový džús, avšak za účinné sa považujú aj špecifické vitamínové doplnky.


Ako sa dá predísť skorbutu?


Skorbutu je možné predchádzať konzumáciou dostatočného množstva vitamínu C, a to buď v strave, alebo vo forme výživového doplnku.


Zdroj: Medical News Today


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Info Dodanie tovaru Všeobecné podmienky Kontakt

ZAMORE s.r.o.
Štefánikova 487/36
985 54 Lovinobaňa

tel.: +421 905 746 834
email: info@zamore.eu

Copyright 2014 - 2020 © Vitaking Slovakia