Môže gymnema naozaj obmedziť chuť na sladké?

Pridané: 07.05.2019

Pokiaľ máte neustále chuť na niečo sladké, môže byť dosť obtiažne udržať si optimálnu hmotnosť. Ale ak hľadáte prírodný prostriedok, ktorý Vám pomôže znížiť chuť do jedla a kontrolovať hladinu cukru v krvi, tak môžete vyskúšať rastlinu gymnema sylvestre.


Gymnema - „ničiteľ cukru"
Gymnema (Gymnema sylvestre) je tropická rastlina, ktorá pochádza z Indie. V ajurvédskej medicíne sa gymnema používa na liečbu ochorení, ako je cukrovka a malária. Spôsoby konzumácie tejto rastliny sú rôzne, od tradičného pitia čaju až po žuvanie listov. 
V západnej medicíne sa táto bylina ponúka najčastejšie vo forme tabliet, ale môžete ju konzumovať aj vo forme extraktu alebo prášku z listov. Gymnema obsahuje kyselinu gymnemovú a pitie čaju z gymnemy sylvestre alebo jej užívanie vo forme tabliet pred konzumáciou sladkých potravín a nápojov blokuje receptory sladkej chute vo vašich chuťových pohárikoch.


Nižšie sú uvedené zdravotné prínosy gymnemy sylvestre.


Zmierňuje zápal


Medzi zápalom a cukrom je úzka spojitosť a výskumy potvrdzujú, že vysoký príjem cukru vedie k vysokým hladinám zápalových markerov. Chronický zápal je navyše kľúčovým faktorom pri rôznych zdravotných stavoch, ako je artritída, stukovatenie pečene, obezita a diabetes 2.typu. Odborníci naznačujú, že gymnema môže minimalizovať celkový zápal tým, že blokuje prebytočný cukor pri vstupe do krvného riečišťa, čo môže tiež zastaviť zápalový účinok cukru na vaše telo. Okrem toho údaje naznačujú, že gymnema môže pomôcť regulovať imunitnú reakciu organizmu, vrátane reakcie na zápal.


Zmierňuje symptómy cukrovky


V hindčine sa gymnema nazýva gurmar, čo znamená "ničiteľ cukru." Táto rastlina pomáha znižovať príznaky cukrovky, najmä vysokú hladinu cukru v krvi. Zistenia zo štúdie ukázali, že gymnema znižuje hladinu cukru v krvi tým, že blokuje vstrebávanie molekúl cukru v črevách. Kyselina gymnemová blokuje chuť cukru na jazyku a používa rovnaký postup na zastavenie vstrebávania glukózy cez črevnú stenu a do krvného obehu. Rastlina tiež umožňuje pankreasu uvoľniť viac inzulínu, t.j. hormónu, ktorý znižuje hladinu cukru v krvi. Údaje zo štúdií naznačujú, že dobrovoľníci s diabetom 2.typu, ktorí užívali doplnky s gymnemou mali o 11 až 15 % nižšie hladiny glukózy po jedle. Účastníci tiež zaznamenali zníženie hladiny cukru v krvi v priebehu času, čo naznačuje, že gymnema má dlhodobý účinok na zníženie hladiny krvného cukru.


Znižuje hladinu cholesterolu a riziko kardiovaskulárnych ochorení


Štúdie naznačujú, že gymnema môže tiež znížiť hladinu cholesterolu a triglyceridov. Ale bylinka neznižuje iba celkovú hladinu cholesterolu, ale tiež významne znižuje "zlé" hladiny lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL) a zvyšuje hladinu "dobrých" lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL). Iná štúdia zistila, že zvieratá kŕmené gymnemou mali nižšie hladiny triglyceridov. Vysoký cholesterol je rizikovým faktorom pre srdcové ochorenia, ale užívanie gymnemy pomôže znížiť uvedené riziko.


Podporuje chudnutie


Tvrdí sa, že gymnema podporuje chudnutie. Odborníci sa domnievajú, že je to kvôli schopnosti rastliny blokovať sladkosť na jazyku, čo pomáha obmedziť chuť do jedla. V samostatnej štúdii vedci zistili, že obézni účastníci, ktorým boli podávané extrakty z gymnemy, znížili svoju telesnú hmotnosť o 5 až 6 %. Bylina tiež znížila celkový príjem potravy u týchto dobrovoľníkov.


Znižuje chuť na sladké


Výsledky štúdie ukázali, že gymnema môže kontrolovať vašu chuť na sladké potraviny prostredníctvom svojej hlavnej aktívnej zložky a to kyseliny gymnemovej. Kyselina blokuje receptory sladkej chuti na vašom jazyku. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov užite gymnemu tesne pred jedlom. Podľa jednej štúdie tí dobrovoľníci, ktorí užili extrakt s obsahom gymnemy sylvestre pred jedlom pociťovali menšiu túžbu po sladkých potravinách ako tí, ktorí ju neužili.


Použitie gymnemy na obmedzenie chuti na sladké


Tu sú ďalšie spôsoby konzumácie gymnemy:

Kapsuly - vezmite jednu kapsulu gymnemy (100 až 200 mg) po každom jedle.
Prášok - pridajte do pohára vody pol lyžičky prášku z gymnemy a rozmiešajte.

Čaj - na prípravu čaju z gymnemy sylvestre použite jednu až dve čajové lyžičky rozdrvených lístkov, ktoré zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 10 až 15 minút pred užitím.


Gymnema sylvestre je všeobecne považovaná za bezpečnú pre väčšinu jednotlivcov. Avšak, ak ste tehotná alebo dojčíte, musíte sa poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom skôr ako užijete extrakt z byliny, aby ste zistili, či Vám nemôže spôsobiť nejaké vedľajšie účinky.

 

Ak užívate lieky znižujúce hladinu cukru v krvi, nesmiete konzumovať gymnemu. Užívanie liekov a konzumácia gymnemy v rovnakom čase môže až príliš znížiť hladinu cukru v krvi, čo môže spôsobiť závraty, slabosť, bolesti hlavy a nevoľnosť.

 

Rada na záver: dodržiavajte zdravú stravu a užívajte gymnemu na prirodzené znížienie hladiny cukru v krvi, zníženie hmotnosti a chuti na sladké. Doplnok výživy s obsahom až 400 mg výťažku z listov tejto rastliny v jednej kapsule si môžete objednať priamo v našom eshope - Gymnema sylvestre 400 mg, kapsuly.


Zdroj: www.naturalnews.com


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Dodanie tovaru

Kontakt

ZAMORE s.r.o.
Štefánikova 487/36
985 54 Lovinobaňa

tel.: +421 905 746 834
email: info@zamore.eu

Copyright 2014 - 2021 © Vitaking Slovakia