Jód je dôležitou živinou pre naše zdravie

Pridané: 02.02.2019

Jód získava veľa pozornosti od chvíle, kedy sa zistilo, že jeho nedostatok spôsobuje veľmi vážne ochorenia. Napriek tomu je dôležité spomenúť, že jeho význam je dodnes podhodnotený.


Aj keď všetci vieme, že sa jedná o dôležitú zložku produkcie hormónov štítnej žľazy, oveľa menej už počujeme o tom, že jeho nedostatok môže u niekoho spôsobovať úbytok hmotnosti i keď sa normálne stravuje alebo u iných jedincov sa môže prejavovať vyblednutím a vypadávaním vlasov. Navyše deficit potrebného množstva jódu môže rovnako viesť k šedému odtieňu kože, nízkej úrovni energie, obtiažnemu prispôsobeniu sa zmenám teploty okolia, zlej koncentrácii, zápche, depresii a extrémnej únave.


Strava s nedostatkom jódu


Ľudia, ktorí sa venujú svojmu zdraviu, možno budú prekvapení zistením, že aj biopotraviny (rastlinného ako aj živočíšneho pôvodu) môžu obsahovať nedostatočné množstvo jódu, ak sa vyrábajú v našej krajine. Plodiny, ktoré sa u nás pestujú, rovnako ako aj živočíšne produkty zo zvierat kŕmených týmito plodinami sú chudobné na jód, z čoho vyplýva, že z potravy získavame malé množstvo jódu. V 40. rokoch sa napr. v Maďarsku predávala jodidovaná soľ. Dlho sa zdalo, že rieši nedostatok jódu v krajine. Avšak lekári ponúkali pacientom s hypertenziou, ochorením obličiek a pod. diétu s nízkym obsahom soli, resp. úplne bez soli. Boli tiež konfrontovaní so skutočnosťou, že jodidovaná soľ spôsobovala u mnohých ľudí alergické príznaky a precitlivenosť na jód. Existujú samozrejme aj jódové tablety, ktoré však môžu spôsobiť predávkovanie, čo je tiež nebezpečné. Uvedomelí kupujúci prešli na morskú soľ, ktorá tiež neobsahuje dostatočné množstvo jódu.


V jednom z vydaní časopisu Alternative Medicine Review je písomná zmienka o tom, že tehotenstvo môže byť rizikové v prípade neprítomnosti jódu v organizme alebo ak sú jeho hodnoty príliš nízke. To môže spôsobiť poškodenie nervového systému v priebehu vývoja plodu a laktácie.


Na nedostatok jódu sú náchylnejší dospievajúci, starší ľudia a tehotné ženy, z hľadiska jednotlivých pohlaví trpia deficitom tohto minerálu viac ženy ako muži. K príznakom nedostatku jódu patria okrem zníženej funkcie štítnej žľazy aj depresia, prírastok hmotnosti, slabý srdcový tep, suché vlasy a pokožka, opuchy nôh, znížená schopnosť koncentrácie, svalové kŕče, opuchy oka a chronická bolesť. Jedným z častých príznakov deficitu jódu je aj únava, ktorá spôsobuje u osôb s nízkou aktivitou ospalosť. Medzi bežné príznaky patrí aj precitlivenosť na chlad alebo príliš studené ruky a nohy.


Aké je teda riešenie?


Kelp morské riasy sú najlepším prírodným doplnkom jódu. Jód je v nich viazaný na proteíny, ktoré ho uvoľňujú do organizmu postupne podľa potreby, takže sa nemusíte obávať precitlivenosti na jód alebo nebezpečenstva jeho predávkovania. Môžete ho zakúpiť za výhodnú cenu priamo v našom internetovom obchode - Sea Kelp – morská riasa 100 mg, tablety.


Zdroj: vitaking.hu


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Dodanie tovaru

Kontakt

ZAMORE s.r.o.
Štefánikova 487/36
985 54 Lovinobaňa

tel.: +421 905 746 834
email: info@zamore.eu

Copyright 2014 - 2021 © Vitaking Slovakia