5 varovných príznakov nedostatku horčíka

Pridané: 23.02.2018

Mnohí Američania nerozumejú dôležitosti horčíka tak, ako chápu napríklad potrebu vápnika alebo železa. Napriek tomu sú primerané hladiny horčíka rozhodujúce pre funkciu mozgu, srdca a svalov a spolu s kremíkom a vitamínmi D a K je potrebný pre podporu zdravia kostí.


Nedostatok horčíka je bežnejší, než si mnohí ľudia myslia a nižšie je uvedených 5 varovných príznakov, ktoré by mohli naznačovať nedostatok tohto dôležitého minerálu.


1. Zvonenie v ušiach alebo strata sluchu

Tinitus alebo prenikavé zvonenie v ušiach podobne ako aj strata sluchu je bežným príznakom nedostatku horčíka. Bolo vykonaných niekoľko štúdií o vzťahu medzi zdravím uší a adekvátnymi hladinami horčíka. V jednej čínskej štúdii sa zistilo, že horčík v dostatočnom množstve bráni tvorbe voľných radikálov, ktoré môžu viesť až k strate sluchu. V štúdii na klinike Mayo v Rochesteri (USA) sa zistilo, že pacientov so stratou sluchu sa často pomohlo obnoviť túto stratu do 3 mesiacov a to pomocou suplementácie horčíka.


2. Svalové kŕče alebo tras
Horčík je rozhodujúci pre optimalizáciu funkcie svalov. Bez neho by telo bolo v kŕči, pretože je to minerál, ktorý umožňuje svalom relaxovať. To je dôvod, prečo sa napríklad oxid horečnatý používa na poskytnutie úľavy ženám pri práci a prečo sa horčík nachádza v toľkých doplnkoch vyvolávajúcich spánok. Nedostatok potrebného množstva horčíka preto môže viesť k tikom na tvári, svalovým kŕčom a zášklbom alebo kŕčom nôh zatiaľ, čo sa pokúšate zaspať.


3. Depresia
Súvislosť medzi nízkymi hladinami horčíka a depresiou bola zistená už pred viac ako 100 rokmi, kedy ho lekári používali na liečbu tohto duševného ochorenia. Moderná veda túto skutočnosť podporila štúdiou v psychiatrickej nemocnici v Chorvátsku, v ktorej bolo zistené, že mnohí pacienti, ktorí sa pokúsili o samovraždu mali veľmi nízke hladiny tohto dôležitého minerálu. Jednou z výhod horčíka nad tradičnými antidepresívami je absencia vedľajších účinkov, ktoré sú niekedy spájané s týmito liekmi.


4. Abnormálna funkcia srdca
Ako už bolo uvedené vyššie, nízke hladiny horčíka môžu mať vplyv na svaly v celom tele, vrátane srdcového svalu. Nedostatok horčíka môže vyvolať stav nazývaný srdcová arytmia, pri ktorom srdce bije nepravidelne, čo môže naopak spôsobiť riziko komplikácií, akými sú srdcové záchvaty a mŕtvice. To je dôvod, prečo napríklad lekári v Henryho Low Heart Centre v Connecticute liečia pacientov s arytmiou liekmi, ktoré obsahujú horčík.


5. Obličkové kamene
Mnoho ľudí sa domnieva, že obličkové kamene sú zapríčinené nadbytkom vápnika, ale v skutočnosti je to spôsobené nedostatkom horčíka. Horčík zamedzuje tvorbe obličkových kameňov tým, že zabraňuje väzbe vápnika s oxalátmi - dvom zlúčeninám, ktoré vytvárajú tieto kamene. Obličkové kamene môžu byť neznesiteľne bolestivé, takže je dobré vedieť, že niečo tak jednoduché ako doplnenie horčíka im môže v tvorbe zabrániť!


Ak sa u Vás vyskytne niektorý z týchto príznakov, je vhodné zvážiť konzultáciu s praktickým lekárom. Rovnako je rozumné dodržiavať stravu zahŕňajúcu potraviny ako okra (ibištek jedlý), slnečnicové alebo tekvicové semienka, mandle, sójové bôby alebo čierne fazuľky, kešu oriešky a špenát, ktoré sú prírodnými zdrojmi horčíka.


Ak Vám takáto strava nevyhovuje, môžete si doplniť horčík formou suplementácie - Horčík + Vitamín B6


Zdroj: naturalnewsblogs.com


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Dodanie tovaru

Kontakt

ZAMORE s.r.o.
Štefánikova 487/36
985 54 Lovinobaňa

tel.: +421 905 746 834
email: info@zamore.eu

Copyright 2014 - 2021 © Vitaking Slovakia